Szkolenia i Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać bieżące informacje o bezpłatnych szkoleniach i o działaniu POIIB wpisz imię i nazwisko oraz adres e-mail:
Wyrażam Zgodę
Akceptuję Regulamin

Kontakt

1 września 2015 r. – 76 rocznica wybuchu II Wojny Światowej stała się okazją, aby przyjrzeć się z bliska postępom prac budowlanych Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Otwarcie placówki ma nastąpić za kilkanaście miesięcy, bo jesienią przyszłego roku.

Organizatorzy zadbali, by w tym szczególnym dniu można było poczuć atmosferę tego miejsca spacerując po wnętrzach, które wkrótce zmienią się w sale wystawowe. 6 kondygnacji (14 metrów) pod ziemią zaprezentowano wybrane eksponaty, a wśród nich niemiecki wagon kolejowy wykorzystywany do przewozu ofiar Holokaustu. Muzyka i film przybliżyła misję muzeum.

Prace idą pełną parą, a na tym etapie pracuje tu ponad dwustu monterów mówi Piotr Korczak – Zastępca Przewodniczący Rady POIIB, odpowiedzialny przy budowie muzeum z ramienia inwestora za wentylację, klimatyzację, ogrzewanie, wodociągi i kanalizację. Budynek wyposażony będzie w kilkanaście przepompowni ścieków, ponad sto zespołów wentylacyjnych i układ klimatyzacyjny wspomagany węzłem chłodniczym, które będą zasilane wodą z Motławy. Na te niecodzienne, energooszczędne rozwiązania pozwala lokalizacja obiektu oraz jego bilans energetyczny. Trzy miesiące temu na budowę weszły ekipy hydraulików, a chwilę później wykonawcy wentylacji. Przy tak dobrej koordynacji, którą obserwuję jestem przekonany, że dotrzymane zostaną terminy kontraktowe – dodaje Korczak. Już w październiku uruchomimy ogrzewanie budynku. Oznacza to, że zarówno sieć ciepłownicza jak i odbiorniki ciepła będą już gotowe. To bardzo specyficzny obiekt. Musimy pamiętać, że budynek jest zagłębiony kilkanaście metrów w ziemię. Stała temperatura gruntu za ścianami więc, bez względu na warunki atmosferyczne wynosi około 6-8 stopni Celsjusza.

W inauguracji dnia otwartego wzięli udział m.in. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Małgorzata Omilanowska, Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jacek Cichocki i gospodarz miejsca Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

Polecamy uruchomioną przez muzeum stronę internetową opowiadającą historię Westerplatte: http://www.westerplatte1939.pl/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

fot. POIIB